Jak naplánovat grandiózní cestu obytňákem?


Cestování obytným vozem je skutečně jedinečným způsobem, jak prozkoumat svět. Nabízí nejen nevídanou flexibilitu a svobodu při plánování vašich zastávek, ale také pohodlí a všechny nezbytnosti, které potřebujete, abyste se cítili jako doma, ať jste kdekoli. Ať už máte v plánu objevovat malebné krajiny České republiky, nebo se vydáte na vzrušující road trip po Evropě, následující tipy vám pomohou naplánovat dokonalou cestu.

 1. Výběr ideálního obytného vozu

 • Uvažujte o vašich potřebách: Počet „výletníků“ a délka cesty jsou klíčové faktory. K zapůjčení je dostupná velká škola obytných vozů. Je několik hlavních typů: alkovny, polointegrované, integrované a obytné dodávky s vestavbou. Naše obytné vozy Volkswagen  patří do skupiny obytných dodávek s vestavbou. Nabízíme dva typy:  T6.1 California Ocean je  skvělou volbou pro páry a cestovatele, kteří upřednostní mobilitu menšího vozu na úkor vnitřního prostoru. Druhý typ vozu je Grand California, ta nabízí více prostoru, pohodlí koupelny s wc a je vhodnější pro delší cesty nebo rodiny s dětmi.
 • Kontrola vybavení a užívání vozu: Ujistěte se, že váš obytný vůz je vybaven vším, co budete potřebovat – od kuchyňky, přes pohodlné spaní, až po dostatečný úložný prostor.  Ať už si vyberete jakoukoliv půjčovnu, zjistěte si předem jaké vybavení je v ceně. Naše vozy dostanete na cestu s komplet vybavenou kuchyňkou, venkovním nábytkem a základním kempovacím vybavením jako jsou elektrokabely, hadice, vodováha a mnoho dalších vychytávek. Při předání vozu dostanete hodinové školení na užívání vozu.

2. Plánování trasy

 • Stanovte si cíle: Rozmyslete si, co chcete na cestě vidět a zažít. Ale nebojte se nechat si prostor pro spontánní dobrodružství. Pokud jedete na delší dobu a máte nějaký hlavní cíl, kam dojet, podívejte se co zajímavého je po cestě. Cestou za tím hlavním dobrodružstvím posbíráte i další skvělé zážitky, zároveň cesta nebude tak únavná, ale stane se i zábavnou.
 • Flexibilita je klíčová: Výhodou cestování obytným vozem je možnost měnit plány podle počasí nebo nově objevených zajímavých míst. Pokud dorazíte do vašeho vytouženého cíle a nečekaně se zkazí počasí nezoufejte. Podívejte se na rádius cca 300km kolem sebe a určitě naleznete skvělé místo kde bude počasí přát. Ale pokud se vám stane to co jednou na cestě nám, že půl Evropy bylo v dešti zkuste si najít nějaký hezký wellnes a vyrazit tam. Velká wellnes či termální centra mívají velká parkoviště kde se dá zaparkovat a můžete si čas zpříjemnit relaxací.
 • Informace o dálničních známkách a parkování: Předem zjistěte, které dálniční známky budete potřebovat a kde můžete bezpečně parkovat. Naše vozy mají dálniční známky pro ČR, Rakousko i Švýcarsko.

 

 

 1. Balení a příprava

 • Seznam nezbytností: Sestavte si seznam všeho, co budete potřebovat, abyste na nic nezapomněli. Řiďte se pravidlem méně je více. Cestování obytným vozem je trochu jiná dovolená. Nemusíte si brát hezké večerní šaty na večeři v hotelové restauraci či koktejlky na posezení na baru. Obytný vůz se stane po dobu vaší dovolené vášim domovem na kolech a podle toho můžete i uzpůsobit svůj šatník. Většina kempů a občas i stellplatzy bývají vybaveny pračkou a sušičkou, takže není problém si oblečení cestou i vyprat.
 • Jídlo a voda: Naplánujte, kde a kdy budete nakupovat potraviny, a zjistěte si možnosti doplnění zásob vody. Moje rada je nakupovat potraviny na dva dny maximálně. To platí i při výjezdu. Sami si vozíme jídlo na ten den kdy vyjíždíme plus snídani na druhý den a pak si rádi dokupujeme zásoby z lokálních surovin kde se zrovna nacházíme. Vodu si doporučujeme vzít sebou i pár pet lahví balené. Ačkoliv do vozů budete doplňovat jen pitnou vodu, občas chuť vody z kempu nemusí být úplně ideální.
 • Bezpečnost a zdraví: Nezapomeňte na lékárničku a zkontrolujte zdravotní a bezpečnostní předpisy v destinacích, které plánujete navštívit. Doporučuji nezapomenout sprej proti komárům. Když kempujete většinu času trávíte venku a štípance či klíšťata by vám to mohli pěkně otrávit.

 

4. Co s sebou vzít

 • Životní nezbytnosti: Naše vozy jsou vybaveny kuchyňkou s nádobím a matrace opatřeny prostěradly. Peřiny a ručníky si musíte přibalit své.
 • Elektronika a zábava: Nabíječky, adaptéry a zábavní vybavení udrží dobrou náladu i během deštivých dnů. Doporučuji přibalit i pár společenských her, klasické člověče nezlob se či žolíky zpříjemní večery.
 • Oblečení: Připravte se na různé povětrnostní podmínky. Doporučuji vybírat funkční oblečení a oblékat se vrstveně. Přeci jen vozy mají omezený úložný prostor takže přemýšlejte nad skladností vašich oděvů. Silné péřovky a veliké kabáty nechte doma. Na chladnější večery, které byste chtěli strávit posezením venku doporučuji přibalit pár dek a teplé ponožky. Můj tip: vezměte si sebou přezuvky, díky tomu si udržíte ve voze větší čistotu.

 

 

 

 1. Na cestě

 • Pozor na místní předpisy: S velkým rozmachem kempování přichází na některých místech i velké restrikce. Proto si hlídejte kde budete parkovat a nocovat především s větším obytným vozem. Nikdy nevylévejte odpadní nádrž na místech, která pro to nejsou určená a to stejné se týká vyprazdňování wc kazety. A samozřejmě všechny odpadky vyhazujeme jen do košů a nenecháváme jako památku na sebe.
 • Poznejte místní kulturu: Otevřete se novým zážitkům a snažte se poznat místní obyvatelstvo a jejich zvyky. Vybírejte si restaurace, které vaří místní kuchyni. Na to je dobré zeptat se místních. Místo nákupů ve velkých supermarketech zastavte v menších obchůdcích po cestě.
 • Odpovědné cestování: Respektujte přírodu a místní komunity a snažte se cestovat udržitelně!

 

S těmito tipy a doporučeními máte vše potřebné pro plánování nezapomenutelné cesty obytným vozem. Užijte si svobodu, kterou vám tento způsob cestování nabízí, a těšte se na nekonečná dobrodružství, která na vás čekají za každým rohem. Pokud si stále nejste jisti, že si cestu dokážete dobře naplánovat, neotálejte se na nás obrátit, rádi se s vámi podělíme o zkušenosti, či vám naplánujeme cestu od A do Z.

„Grand cestování“ zdar

 

Miriam

VAŠE ZÁŽITKY / BLOG / AKTUALITY

Kontakty